
Sklízíte, co jste zaseli aneb zákon přitažlivosti Příčina marketingu
“Sklízíš, co jsi zasel” nebo “Všechno se jednou vrátí každému”. Tak praví starý zlatý zákon karmy, kterým se lidstvo řídí od nepaměti. Proč nezkusit řídit svou marketingovou strategii také tímto způsobem?
V západních zemích je “cause marketing” nebo “marketing spojený s příčinou” již dlouho zavedeným pojmem a oblíbenou marketingovou strategií firem, ale u nás nemá slovenský ekvivalent. Volným překladem pojmu cause marketing do slovenštiny by mohl být například charitativní, dobročinný nebo společensky odpovědný marketing. Je škoda, že tomuto tématu není na Slovensku věnována větší pozornost, což na druhou stranu může znamenat jedinečnou konkurenční výhodu pro domácí firmy, které se touto cestou vydají.
Strategie výhodná pro všechny
Cause marketing je strategie, která zahrnuje spolupráci soukromých společností a korporací s neziskovými a charitativními organizacemi s cílem získat vzájemný prospěch. Nezisková organizace těží z výhod, které jí poskytuje soukromá firma s vyšším rozpočtem, a firma podobnými aktivitami získává přízeň cílové skupiny a dobrou pověst ve společnosti.
Neziskové organizace obvykle nemají dostatečný rozpočet na marketingové aktivity, které by motivovaly širokou veřejnost k podpoře jejich záměru. Soukromé společnosti naopak tyto prostředky mají a jejich marketingový rozpočet jde mnohdy na spoustu zbytečných aktivit bez patřičných výsledků. V roce 2020 bude na reklamu celosvětově vynaloženo přibližně 580 miliard EUR; na Slovensku bylo v tomto roce do internetové reklamy investováno 140 milionů EUR. Dokážete si představit, jak by se situace změnila, kdyby se alespoň čtvrtina investovala do marketingu souvisejícího s příčinou?
Karma (ne)je zdarma
Co se týče pozitivního povědomí o značce, je marketing s příčinou obecně pro firmy výhodnou “zkratkou”. Podniky mohou z takové spolupráce těžit více, než by se na první pohled mohlo zdát. Zejména v současné době spotřebitelé kladou větší důraz nejen na výrobek, ale také na značku, která za ním stojí, a společenská odpovědnost firem je důležitá pro stále širší spektrum veřejnosti.
V celosvětové studii 91 % respondentů uvedlo, že by za stejnou cenu a kvalitu dali přednost výrobku od sociálně odpovědné společnosti, a až 92 % respondentů uvedlo, že by dali přednost výrobku s prokazatelným sociálním nebo environmentálním přínosem. Téměř třetina z nich tak učinila v posledních 12 měsících. Spolupráce s neziskovou nebo charitativní organizací může společnostem poskytnout silnou konkurenční výhodu. Cause marketing může být přesně to, co potřebujete. Ve světě, který se stále více zabývá sociálními a environmentálními otázkami, může volba “cause marketingu” jako součásti marketingové strategie přinést skutečnou změnu, a to nejen pro vaši značku.
Jak na příčinný marketing?
Prvním krokem je výběr správného partnera a směru, který smysluplně odpovídá zaměření vašeho podnikání a cílové skupině.
Nejprve je třeba zodpovědět následující otázky:
- Jaký typ služby/produktu nabízíme?
- Kdo jsou naši zákazníci?
- Jaké jsou naše firemní hodnoty?
- Jak můžeme pomoci našemu životnímu prostředí a společnosti?
Aby byla tato strategie úspěšná, měla by odrážet hodnoty vaší značky a být relevantní pro oblast působení vaší společnosti. Je důležité, aby byla autentická a komunikovala upřímně a poutavě směrem k zákazníkovi.
Aktivní zapojení cíle na více platformách
Marketing příčin otevírá aktivní debatu s publikem a snaží se ho co nejpříměji zapojit. Jak toho dosáhnout?
- sdílení poutavého obsahu na sociálních sítích, vyprávění příběhů.
- spouštění výzev, soutěží, her na sociálních sítích
- organizace akcí, online nebo offline
- vytvoření vstupní stránky pro vaši marketingovou kampaň
- pozvání vlivných osobností a celebrit
- propagace kampaně ve více médiích a kanálech.
- přímé zapojení publika do dosažení cíle kampaně.
- přímé a přesvědčivé výzvy k akci (CTA).
Příklady úspěšných marketingových kampaní
Lyft a kampaň “LyftUp”
Pandemie koronaviru byla pro mnoho značek významnou příležitostí spojit se s charitativními a neziskovými organizacemi a zvýšit povědomí o způsobech, jak zastavit šíření viru, udržet si zdraví a podpořit důležité pracovníky. Společnost Lyft, která provozuje taxislužbu, se spojila se stovkami sdružení a charitativních organizací, aby poskytla lidem během pandemie nezbytné služby, a nabídla svým zaměstnancům bezplatné jízdy do práce. V rámci marketingové kampaně zaměřené na dobrou věc, nazvané “LyftUp”, svezla také seniory a lidi ze znevýhodněného prostředí do obchodu s potravinami nebo do lékárny. K pozitivní kampani se připojil také slavný basketbalista LeBron James, který se snažil přivést více dokovacích stanic pro sdílení kol do čtvrtí s nižšími příjmy, aby měl k výhodám “bike sharingu” přístup každý.

Dove a “Skutečná krása”
Věděli jste, že pouze 2 % žen na světě se označují za krásné? Společnost Dove to ví. Provedla o tom studii, která překvapila i odborníky. Brzy poté společnost Dove zahájila “Kampaň za skutečnou krásu”, aby se zabývala problémem zobrazování nedosažitelné krásy, které se stalo rozšířeným zejména v zemích prvního světa. Od zahájení kampaně v roce 2004 se prodej zvýšil o více než 60 %. Kvalitní cause marketing zabývající se důležitým tématem pohání étos značky Dove dodnes.
The Body Shop x Cruelty Free International – Navždy proti testování na zvířatech
V roce 2018 spustila kosmetická společnost The Body Shop petici, jejímž cílem bylo shromáždit 8 milionů podpisů za ukončení testování kosmetiky na zvířatech po celém světě. Kampaň byla úspěšná, podařilo se jí shromáždit všechny podpisy a předložit petici OSN. Tímto krokem zdůraznili pokračující boj a postoj společnosti The Body Shop proti testování na zvířatech. Společnost nadále vyzývá spotřebitele, aby kupovali pouze výrobky se značkou Leaping Bunny, které nejsou testovány na zvířatech.
Coca-Cola a Světový fond na ochranu přírody (WWF)
Možná jste si všimli, že lední medvěd byl vždy neoficiálním maskotem značky Coca-Cola. Když se společnost Coca-Cola dozvěděla, že ledním medvědům hrozí ztráta domova, spojila se s WWF, aby získala peníze na jejich ochranu. Většina prostředků byla získána prostřednictvím textových zpráv – zákazníci posílali textové kódy na lahve a přispívali 1 dolarem za zprávu. Během prvních dvou let této marketingové kampaně pro dobrou věc vybrala společnost Coca-Cola pro WWF více než 3 miliony dolarů.
Marketing související s dobročinností není charita a rozhodně nechcete věnovat svůj drahocenný čas a firemní peníze “jen” kvůli podpoře dobré věci. Možná si říkáte, že existuje mnoho efektivnějších způsobů, jak naplánovat svůj marketingový rozpočet a prodat své výrobky nebo služby. Pokud však chytře připravíte marketingovou strategii související s dobrou věcí, můžete se se svou značkou pustit do neprobádaných vod, což zvýší povědomí o značce, odliší vás od konkurence, zlepší image vaší značky u cílové skupiny a zvýší loajalitu zákazníků… a kromě všech těchto výhod vás nemine ani hřejivý pocit, že jste udělali dobrý skutek.
Zdroje: Statista, IAB Slovakia, Rock Content
![]() |
![]() |
© MONKEYMEDIA 2022 |
---|---|---|