
Jak vytvořit nové webové stránky zdarma? A vyplatí se to?
Webové stránky zdarma jsou lákavým řešením, o kterém uvažuje mnoho lidí. Často je to dáno tím, že náklady na vytvoření a správu webu nejsou vždy nejnižší. Bezplatná alternativa se proto jeví jako výborné rozhodnutí, které pomůže ušetřit desítky nebo dokonce stovky eur. Je však skutečně tak výhodná, jak se na první pohled zdá?
Bezplatný vývoj webových stránek
Pokud vám nezáleží na originálním designu a speciálních funkcích, můžete si webové stránky vytvořit sami během několika hodin. K dispozici je spousta šablon, které stačí upravit podle svých potřeb, vyplnit textem a je hotovo.
Je však třeba říci, že takto vytvořené webové stránky často nesplňují řadu kritérií, jako je optimalizace pro vyhledávače (SEO) nebo responzivita, tj. přizpůsobení různým velikostem obrazovky. V důsledku toho může být prohlížení stránek utrpením. Nemluvě o tom, že potenciální zákazník nebo klient se na ni nemusí dostat, protože ji Google vůbec nezobrazí.
Pokud jste ochotni podstoupit toto riziko a chcete mít webové stránky zdarma, postupujte podle níže uvedeného postupu:
1. Vyberte si bezplatnou platformu
Nejdříve si musíte vybrat platformu pro tvorbu webových stránek. V dnešní době najdete na internetu několik možností, které jsou kromě toho, že jsou zdarma, také snadno použitelné.
Nejoblíbenější alternativou je určitě WordPress. Používají ho nejen majitelé bezplatných webových stránek, ale i ti, kteří za ně platí. Umožňuje snadno upravovat design stránek a naplnit je obsahem, takže je výbornou volbou i pro začátečníky.
WordPress také podporuje stovky bezplatných šablon. Mnoho z nich je pěkných a zajímavých, takže si určitě najdete něco, co se vám bude líbit. Jedinou drobnou nevýhodou je, že ty nejhezčí a nejoblíbenější používají i jiné webové stránky. Bude tedy velmi obtížné se od nich odlišit.
Kromě WordPressu jsou k dispozici i další systémy pro správu obsahu. Mezi nejoblíbenější patří Wix nebo dokonce samotný Google se svými stránkami Google.
2. Získejte hosting zdarma
Mnoho systémů, například WordPress, poskytuje hosting zdarma. Pokud se pro ně rozhodnete, máte o starost méně. Na druhou stranu, pokud si vyberete systém bez hostingu, budete se jím muset zabývat dodatečně.
Bezplatný hosting v současné době nabízí několik společností. Počítejte však s omezeními v podobě minimální nebo žádné podpory, omezeného úložného prostoru, pomalého načítání webu apod.
3. Nezapomeňte na doménu
Pokud chcete jednoduchou doménu, kterou zákazníci nebo klienti snadno najdou, budete za ni muset zaplatit. Bezplatná řešení totiž často obsahují různé doplňky. Například webové stránky vytvořené na Googlu začínají doménami, jako je tato: https://sites.google.com/. Naproti tomu Wix uvádí v doméně “wixsite.com”.
4. Zaměření na obsah
Po výběru systému, šablony, hostingu a domény můžete přejít k dalšímu kroku. Tím je zpracování obsahu. Pokud ani za ten nechcete platit, budete si ho muset vytvořit sami.
Před psaním článků nebo textů na podstránkách proveďte malou analýzu klíčových slov. Zjistěte, jaká slova lidé nejčastěji hledají v souvislosti s vaším oborem, a použijte je ve svých textech. Tímto způsobem optimalizujete svůj obsah, což vám pomůže k lepšímu umístění ve vyhledávání.
5. Poslední údaje
Dokončete proces vývoje webu důkladnou kontrolou. Přečtěte si všechny texty a ujistěte se, že jsou obrázky, videa a další prvky zobrazeny správně. Opravte případné chyby nebo nedokonalosti a máte hotovo.
Volný web a rizika s ním spojená
Než se rozhodnete pro bezplatnou webovou stránku, ujistěte se, že znáte všechna související rizika. Mezi největší patří:
Pomalé načítání stránek
Rychlost webových stránek je jedním z klíčových prvků, které mají vliv na jejich úspěšnost. Nedávné statistiky ukazují, že pokud se stránka nenačte do 5 sekund, míra okamžitého odmítnutí se zvýší až o 90 %.
Dobrou zprávou je, že rychlost načítání můžete ovlivnit, zejména výběrem kvalitního placeného hostingu. Ten zajistí, že i ty graficky nejnáročnější webové stránky poběží plynule.
Bezplatný hosting vám naopak způsobí zbytečné komplikace při načítání. I jednoduchý web s jednou nebo více podstránkami se bude načítat několik sekund, čímž přijdete o spoustu zákazníků.
Omezené skladování
Bezplatné hostingy jsou známé tím, že mají omezené úložiště, které stačí pouze na provoz jednoduchých a základních webových stránek. A i když to na začátku může stačit, po krátké době vás to bude omezovat.
Minimální nebo žádná podpora
Pokud se o vaše webové stránky stará společnost zabývající se tvorbou webových stránek, můžete si být jisti, že se na ni v případě potřeby můžete obrátit. Totéž platí pro placený hosting nebo domény. Zákaznický servis je samozřejmostí, takže se nemusíte bát, že když se s webem něco stane, nebude k dispozici několik hodin nebo dní.
U bezplatných webů však s něčím takovým nemůžete počítat. Zákaznická podpora bezplatného hostingu je minimální. Odpověď na svůj dotaz dostanete buď během několika dní, nebo vůbec. Přetrvávající problém tak budete muset vyřešit sami nebo s pomocí odborníka, za jehož služby však budete muset zaplatit.
Dlouhé a těžko zapamatovatelné domény
Volné domény je často obtížné si zapamatovat. Komplikují budování zákaznické základny, protože pokud si člověk webovou stránku neuloží, nemusí se na ni už nikdy vrátit. Pokud tedy nechcete mít domény, které jsou příliš dlouhé a obsahují dodatky jako “wixsite”, jednoduše za ně zaplaťte.
Doména není nákladná investice. Slovenské varianty, tedy ty s koncovkou .sk, stojí obvykle do20 eur ročně. Za podobné částky jsou k dispozici i další alternativy, například .eu nebo .cz. Více zaplatíte pouze za speciální domény, jako jsou .store, .me, .company a podobně.
Nízká dostupnost
Žádný poskytovatel hostingu sice nemůže zaručit 100% dostupnost, ale mnoho z nich se snaží zajistit, aby byl web dostupný na 99 % času. Někdy i více. To však neplatí pro hosting zdarma, který se hroutí a způsobuje nedostupnost webu po dlouhé hodiny.
Pravidelná a dlouhodobá nedostupnost webu kvůli problému na straně hostingu vás může připravit o desítky zákazníků nebo klientů. Proto je ideální zbytečně neriskovat a využít služeb prověřených firem, které případné komplikace vyřeší okamžitě.
Jiný e-mail
Když zaplatíte za hosting a doménu, získáte také e-mail, který je důvěryhodný a bezpečný. Může vypadat například takto: kontakt@nazovwebu.sk. Když vás tak zákazníci kontaktují, budou vědět, že mají co do činění s profesionální společností, která jim poskytne opravdu kvalitní služby.
Při používání bezplatných služeb nepočítejte s jedinečným e-mailem. Potenciálním klientům budete muset poskytnout e-mail vytvořený například prostřednictvím G-mailu, který bude mít k profesionálnímu vzhledu daleko.
Kvalitní webové stránky posunou vaše podnikání na vyšší úroveň.
Ať už chcete mít portfolio pro prezentaci své práce a služeb, nebo potřebujete e-shop, bezplatné webové stránky pro vás pravděpodobně nejsou ideální volbou. Nevypadá profesionálně, má mnoho nedostatků a může zákazníky odradit od nákupu.
Nešetřete na svých webových stránkách a nechte si je navrhnout od profesionálů. Rádi vám v tomto ohledu pomůžeme, stačí nás kontaktovat. Moderní a nadčasové řešení pozvedne úroveň vašeho podnikání a efektivně zvýší prodeje. Investice do něj vám pomůže v budoucnu dokonce několikrát zpět.
![]() |
![]() |
© MONKEYMEDIA 2022 |
---|---|---|